Korona Szwedzka SEK Przelicznik walut Kalkulator walutowy korony szwedzkiej

Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1 korona, 5 i 10 koron oraz banknoty – 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. W kwietniu 2011 roku Riksbank ogłosił konkurs na zaprojektowanie nowych wzorów banknotów, a 24 kwietnia 2012 roku wyłoniono zwycięzcę – Görana Österlunda i jego propozycję Kulturresan. Wymiana koron szwedzkich w banku to wciąż ryzyko, że zapłacimy za to dość wysokim spreadem. Z racji tego, że coraz częściej podróżujemy, czy pracujemy za granicą, wiemy już, że bank nie jest najlepszym miejscem do wymiany np.

sek pln kurs

Aktualnie szwedzka korona ma bardzo silną pozycję w kraju – w państwowym referendum Szwedzi odrzucili propozycję przyjęcia wspólnej waluty euro, jako oficjalnego środka płatniczego. Waluta SEK w obiegu ma aktualnie monety o nominałach 1, 2, 5 i 10 koron szwedzkich. Na awersie szwedzkiej waluty znajdziemy wizerunek króla Karola XVI Gustawa (oprócz monety 5 SEK). Nowe monety obowiązują od 2016 roku, a ich wzór został wybrany na podstawie konkursu. Nominały monet 1 SEK oraz 2 SEK są wykonane ze stali pokrytej miedzią, co nadaje im charakterystyczny rudawy odcień.

Korona szwedzka – informacje o walucie

W 2010 roku zrezygnowano z wybijania monet o niskich nominałach, ponieważ siła nabywcza była o wiele niższa, a co za tym idzie, po prostu nie opłacało się już wpuszczać ich do obiegu. Jednak “öre” można wykorzystywać po dziś dzień. W przypadku płatności gotówkowych, kwotę zaokrągla się do pełnej korony. Doprowadziło to do tego, że coraz więcej Szwedów postanawia płacić kartą płatniczą lub przelewem. Śledź kurs korony szwedzkiej na wykresie i obserwuj trendy.

Przeglądaj najnowsze wiadomości z rynku, najciekawsze artykuły i najważniejsze ogłoszenia. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie adresu mailowego na wysyłanie kodu rabatowego, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Aby przeliczyć swoją transakcję, skorzystaj z kalkulatora organizacji, w ramach której została wydana Twoja karta. Pamiętaj o sprawdzeniu prowizji dla Twojej karty.

sek pln kurs

Jeszcze kilka lat temu przypuszczano, że to szwedzka gospodarka będzie pierwszą na świecie, która całkiem zrezygnuje z gotówki. Na dzień dzisiejszy szwedzki bank centralny cały czas rozważa emisję wirtualnej waluty. Konieczne jest jednak wcześniejsze dokładne zbadanie jej oprocentowania, a także skuteczności prowadzonej w ten sposób polityki pieniężnej.

Kursy walut wykorzystywane do obsługi kredytów

Specjalnie dla naszych klientów wprowadziliśmy korony szwedzkie. Waluta Szwecji zwykle plasuje się niżej niż pozostałe korony innych państw skandynawskich (możesz sprawdzić ich kursy w innych zakładkach). Na górze strony pokazujemy wykres aktualizowany, gdzie widoczna jest aktualna cena korony szwedzkiej. Wymiana w naszym serwisie to gwarancja korzystnej transakcji SEK na PLN i na odwrót.

Coraz częściej jednak zauważalne jest to, iż społeczeństwo zaczyna używać euro, co jest dość widoczne w państwach graniczących z Finlandią oraz w największych miastach w kraju. Kurs SEK wciąż jednak jest bardziej istotny dla odwiedzających Szwecję i tych, którzy prowadzą z tym państwem wymianę handlową. Ze względu na wyjazdy turystyczne oraz prace sezonowe wykonywane w Szwecji przez Polaków, całkiem popularna jest na przykład para SEK PLN. Korona szwedzka według standardu ISO 4217 oznaczona jest identyfikatorem SEK, a w rozliczeniach bezgotówkowych można spotkać się również z terminem „öre”. Odnosi się on do setnych części korony, które niegdyś, do roku 2010, występowały w postaci monet.

Riksbank od 2015 roku utrzymuje stopy procentowe poniżej zera i prowadzi dość luźną politykę pieniężną. Doprowadziło to do sytuacji, że w 2019 roku w Szwecji, waluta euro miała najwyższą wartość od 10 lat, a dodatkowo szwedzka korona osłabła względem złotego. Para walutowa SEK PLN jest istotna zarówno dla emigrantów, jak i turystów. Jeżeli chcesz wymienić korony szwedzkie, sprawdź wcześniej kurs SEK na naszej stronie.

Kursy walut nadal drżą przed Fed, kurs dolara rośnie, kurs euro stabilny, funt zagrożony (komentarz z 3.11.

Natomiast banknot 100 koron zdobi wizerunek aktorki Grety Garbo. Szwedzki Stockholms Banco jako pierwszy na świecie wyemitował papierowe pieniądze (1661 r.). Johan Palmstruch, bo o nim mowa, został ostatecznie ułaskawiony, a na bazie jego baku powstał, działający do dzisiaj Riksbank. Do połowy XVIII wieku na banknotach emitowanych w Szwecji widniało ostrzeżenie przed karą śmierci dla fałszerzy. W XVII stuleciu Szwedzi, szukając oszczędności, eksperymentowali z monetami wykonanymi w miedzi. 20 kilogramów i można było za nią kupić jedną krowę.

  • Riksbank rozważa taką możliwość ze względu na fakt, że korony szwedzkie w gotówce przestają być akceptowane w coraz większej ilości sklepów i punktów usługowych.
  • Co ciekawe, Szwecja jest jednym z krajów członkowskich, który nie wprowadził waluty Euro, pomimo ciążącego na nim takiego obowiązku.
  • Korona szwedzka jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie w Szwecji.
  • Szwedzka waluta nie wykracza poza obręb swojego państwa.

Sytuacja była na tyle poważna, że gospodarka szwedzka odbudowywała się aż do lat 90. Otrzymuj codziennie komentarze walutowe na Twojego maila! Nasi eksperci analizują najważniejsze informacje ekonomiczne, polityczne, gospodarcze Amarkets: najbardziej niezawodna mobilna aplikacja handlowa i ich możliwy wpływ na kurs korony szwedzkiej. Szwedzi w krajowym referendum odrzucili przyjęcie wspólnej waluty euro, jednak w wielu miejscach w kraju jest ono akceptowane praktycznie na równi z koroną szwedzką.

Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny FrontStocks Forex Broker Trading online tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. W XVII wieku eksperymentowano z monetami, które byłyby wykonane z odmiennych kruszców niż srebro. Wówczas wartość kruszcu z którego wykonywano monetę musiała równać się jej nominałowi.

Natomiast 5 oraz 10 SEK wykonane są ze złota nordyckiego, co wcale nie oznacza, że ten stop zawiera prawdziwe złoto. Banknoty korony szwedzkiej również niedawno przeszły lifting. W roku 2011 bank centralny Szwecji ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów, podając konkretne wytyczne. Ostatecznie nowy wzór koron szwedzkich był wprowadzany stopniowo, aż do 2016 roku. Na awersie waluty Szwecji możemy podziwiać krajobrazy różnych regionów tego skandynawskiego kraju.

Aktualne wymiany SEK/PLN

Szwecja jest jednym z głównych eksporterów stali na świecie. Dzięki temu rozwinęła się w przemyśle hutniczym, maszynowym, elektrotechnicznym i w produkcji broni. Gospodarka jest w dużym stopniu uniezależniona od zewnętrznych czynników. Szwedzki bank centralny Riksbank jest wyłącznym sponsorem nagrody im. Laureatem tego prestiżowego wyróżnienia został między innymi naukowiec polskiego pochodzenia-Leonid Hurwicz.

Korona szwedzka pierwszy raz została wprowadzona do obiegu dość niedawno, bo w 1873 roku, kiedy to zastąpiła talara. Stało się tak po zawiązaniu Unii Monetarnej, do której należała także Dania a po dwóch latach również Norwegia. Wszystkie trzy kraje przyjęły nową walutę – koronę. Skandynawska korona była ściśle powiązana ze “złotym standardem”, czyli “złotym kruszcem”. Wszystkie trzy kraje nie miały wspólnego banku emisyjnego i mimo to, ich Unia okazała się naprawdę dobrym projektem gospodarczym.

Kurs szwedzkiej korony uzależniony jest w głównej mierze od kondycji handlu światowego oraz wartości surowców. Na wycenę SEK wypływa więc wynik eksportowy drewna oraz stali, który upłynniany Trinity Exploration wita oświadczenie budżetowe Trinidad i Tobago jest na terenie całego świata. Jeśli gospodarka światowa zostanie więc zachwiana, to samo stanie się ze szwedzką koroną. Wpisałeś kurs, który bardzo odbiega od aktualnego.

próximo Publicación

Atrás Publicación

© 2022

Tema de Anders Norén